Jak sobie radzic ze stresem przed egzaminem

Posted on by on February 3rd, 2013 | Comments Off on Jak sobie radzic ze stresem przed egzaminem

Stres przed testem lub egzaminem to jest nie lada gratka i ciezki orzech do zgryzienia dla wielu dzieci i mlodziezy, aczkolwiek i nie obce doroslym. Dlaczego stres sie pojawia? Skad sie bierze? Dlaczego nasila sie wlasnie wtedy, kiedy go byc nie powinno, kiedy wchodzimy do klasy, by za kilka minut rozpoczac wypelnianie brakujacych slow na tescie? Nie jest to blaha sprawa, wiadomo, a najwazniejsze jest, by wiedziec, jako sobie z tym poradzic. Pomimo, ze nie zawsze walka ze stresem jest calkowicie do pokonania, warto jest znalezc sposoby chociazby jej zminimalizowania, by test lub egazmin nie paralizowal.

Warto jest wspomniec, ze w bardzo wielu przypadkach stres przed testem jest wywolany przez czynniki zewnetrzne, ktore wpowoduja presje juz na sama mysl o jego pisaniu. Jednym z nich jest wplyw srodowiska, przyjaciol, znajomych, ale rowniez i czasem niewlasciwe podejscie nauczyciela do uczniow. Zdarza sie, ze uczniowie, majac wpojone w podswiadomosc przez wykladowcow, ze testu nie moga napisac slabo, nie sa w stanie nie tylko podejsc ze stoickim spokojem do pisania egazminu, ale rowniez ilosc wiedzy, ktora staraja sie wpoic, nie jest ta sama, kiedy do nauki podchodziliby neutralnie. W zwiazku z tym, wazne jest, by rozmawiac z dziecmi, by dowiadywac sie, co lezu u podloza obaw i lekow przedegzaminalnych, po czym skrupulatnie zaczynac dalsze rozmowy i wyjasnienia.

Jakie wiec mamy rady dzieciom i mlodziezy w celu chociazby pozbycia sie nadmiaru stresu? Czy istnieja uniwersalne metody? Otoz wszystko zalezy od indywidualego przypadku, jak rowniez od podloza stresu. By zobrazowac jeden z przypadkow, wsrod dzieci i mlodziezy pochodzenia polskiego, ktore zamieszkuja na obczyznie, czestym czynnikiem wywolujacym stres przed testem jest brak calkowitej klimatyzacji w nomym miejscu, brak plynnosci obcego jezyka, jak rowniez utrata stalych przyjazni, ktore po czesci byly podpora i budulcem wyzszej samooceny dziecka. Tutaj – nalezy podchodzic do problemu z wyczuciem i bardzo delikatnie. Nalezy starac sie stworzyc warunki jak najmniej odbiegajace od tych z kraju ojczystego, zachecac do nawiazywania nowych przyjazni – gdyz nigdy nie wiadomo, kiedy znajdzie sie bratnia dusze. A we dwoje – zawsze razniej przeciwstawiac sie swiatu, a tym bardziej stresowi.

Kolejnym czynnikiem wywolujacym niepotrzebny stres przedegzaminalny jest plec dziecka powiazana z pewnymi dziedzinami nauki. Niestety chodzi tu o niepotrzbne poddawanie sie stereotypowi, ktory mowi o tym, ze dziewczynki, bo o nich tu mowa, nie sa w stanie poradzic sobie tak samo doskonale z fizyka czy chemia, jak chlopcy. Jesli chodzi o ten przypadek – jest on bardzo latwy do zwalczenia – nalezy wpajac i tlumaczyc dziewczynkom, ze nie ma na to uzasadnien pewnych, ze czesto wyzsze oceny chlopcow, chociazby z fizyki, sa wynikiem glebszego zainteresowania konkretnym przedmiotem. Z drugiej strony, musimy tez pamietac, ze wyzsze wyniki z nauk scislych ida w parze z wrodzonymi predyspozycjami powiazanymi z szeregiem zajec pozalekcyjnych, ktore faktycznie pomagaja opanowac rozszerzony zakres pojec oraz koncepcji. Ale i na to jest rada – wystarczy odrobina poswiecenia ze strony rodzicow oraz systematycznosci w przyjaznym przysfajaniu wiedzy. Nauka powinna kojarzyc sie dzieciom z przyjemnoscia i radoscia, a nie z czyms nuzacym i stresujacym.

Podsumowujac – by jakiekolwiek dzialania zrzyniosly efekt zamierzony, musimy miec pewnosc, ze stres przedegzaminalny u naszych dzieci nie jest wynikiem zaniedbania problemu od zalazka – ze dziecko nalezycie podeszlo do nauki, ze rzeczywiscie sprostalo wszelkim wymogom przygotowawczym. To podstawa, o kotrej nie mozemy zapomniec. Przypominajmy o tym rowniez dzieciom!

Ponadto, nalezy pamietac, ze nie zawsze stres jest negatywny. Czasem potrafi byc bodzcem przewodnim do sukcesu, ovczywiscie pod warunkiem, ze nie paralizuje i ze potrafimy nad nim zapanowac. Warto nad tym popracowac, zaczynajac od siebie samych – a jak zadziala – uczmy tej sztuki naszych dzieci!

EM

« Jak Pomoc Dziecku w Nauce?
Projekt Kulturowo-Literacki ” Czytajmy Polskie Ksiażki” 2013 »