Jak Pomoc Dziecku w Nauce?

Posted on by on February 3rd, 2013 | 0 Comments »

Jak Pomóc Dziecku w Nauce?

Jak zachęcić dziecko do nauki i sprawić aby nauka była nie tylko obowiązkiem, ale i przyjemnością? Okazuje się, że jest kilka cennych wskazówek, które wcielone w życie ułatwiają przyswajanie wiedzy.

– Odpowiednie warunki do nauki. Warto przygotować cichy i wygodny kącik nauki dla dziecka. Warto pamietać aby wszystkie przybory szkolne były pod ręka aby dziecko nie rozpraszało nauki szukając pomocy naukowych lub przyborów.

– Stałe godziny odrabiania prac domowych. Okazuje się że odrabianie prac domowych w podobnym czasie, sprawia że po jakimś czasie umysł dziecka jest przygotowany na wysiłek intelektualny, a przez to staje sie bardziej efektywny.Najlepsza pora na wysiłek umysłowy po poludniu to 3-5 PM.

– Odpowiedni plan odrabiania lekcji. Odrabianie lekcji powinno się zacząć od najtrudniejszych przedmiotów i projektów. Wypoczęty umysł dużo lepiej radzi sobie z cięższymi zagadnieniami. Dodatkowo, świadomość że najgorsze zagadnienia są zrobione dodaje motywacji dziecku przez co z łatwoscią radzi sobie z kolejnymi, łatwiejszymi przedmiotami. Warto pamiętać o przerwach, aby dziecko miało chwile wytchnienia. Dzieci mające problemy z koncentracją powinny mieć częstsze przerwy.

– Najłatwiej jest odrabiać lekcje w dniu, w którym zostały zadane. Dziecko po powrocie do domu z łatwości przystąpi do zadań, dotyczących materiału omawianago w bieżącym dniu, gdyż informacje są swieże. Jest to niezawodny sposób aby utrwalić przerobiony materiał.

– Ważne jest aby uczyć dziecko samodzielności. Należy przyzwyczaić dziecko do samodzielnego odrabiania lekcji, ograniczając pomoc rodziców do minimum. Ważne jest, aby rodzic zawsze chętnie nagradzał samodzielną pracę, aby dziecko nabrało pewności siebie i wiary że jest w stanie pokonywać szkolne trudności, gdy takie się pojawią.

– Jak sie uczyć, aby sie nauczyć. Warto zauważyc jaką umiejetność przyswajania wiedzy ma nasza pociecha. Trzy podstawowe typy to: słuchowcy, wzrokowcy i dotykowcy. Pomagajac dziecku ocenic, które ze zmysłow aktywniej uczestniczy w nauce pozwoli dobrać odpowiednią metodę nauki.

POWODZENIA!
KC

 

 

« Pozegnanie Lata 26 sierpnia 2012 roku
Jak sobie radzic ze stresem przed egzaminem »